JUZYNA

Polska

Dziecięcy Zespół Regionalny JUZYNA powstał w 1992 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zawoi. Prezentuje bardzo bogaty i ciekawy folklor Górali Babiogórskich, w którym tradycje wołoskich pasterzy z 16. i 17. wieku mieszają się z wpływami kolonistów niemieckich, przybyłych na te tereny w 19. wieku. Słowo JUZYNA oznacza podwieczorek wynoszony w pole pasterzom. Czasem posiłek ten przybierał wręcz obrzędowy charakter, np. w czasie pierwszego, wiosennego pesienia. Na repertuar zespołu składają się programy będące inscenizacją dziecięcych zebaw na pastwisku, połączonych z tańcami i przyśpiewkami babiogórskimi, a także programy obrzędowe, związane ze świętami dorocznymi (kolędowanie grup przebierańców, palenie Judasza, palenie Sobótek). Pieśni i tańce, prezentowane przez zespół, opierają się na materiałach archiwalnych z przełomu 19. i 20. wieku oraz tekstach zgromadzonych podczas współczesnych badań terenowych. Także stroje, w jakich występują członkowie zespołu, zostały odtworzone na podstawie dokumentacji archiwalnej (opisów, fotografii, rysunków) i zachowanych eksponatów muzealnych.
Zespół występował na wielu estradach, jest częstym gościem przeglądów i konkursów w swoim regionie. W1995 roku nagrał program "Pasterka u Górali" dla TV Wisła. Od 1995 roku działa też w Klubie 4-H Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacyjnej, zrzeszającej dzieci i młodzież z całego świata.
Kierownikiem zespołu jest Anna Kozina.

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?