POGÓRZE-KORONECKA

Polska

Dziecięcy Zespół Regionalny POGÓRZE-KORONECKA jest najmłodszym uczestnikiem nowosądeckiego festiwalu, powstał w marcu 1997 roku przy Szkole Podstawowej w Sędziszowej. Grupa prezentuje folklor pogórza Ciężkowickiego i Rożnowskiego. Nazwa zespołu KORONECKA związana jest z bardzo znanym ośrodkiem produkcji koronek, istniejącym od połowy XIX wieku w pobliskiej Bobowej i kilku okolicznych miejscowościach. W 1889 roku powstała tu Krajowa Szkoła Koronkarska. Istniejąca od 1950 roku Spółdzielnia KORONKA, oprócz koronek klockowych, produkuje także dywany, kilimy, chusty oraz inne wyroby wełniane. Tradycje artystyczne tego regionu widoczne są wyraźnie w pogórzańskim stroju. Zobaczymy je także w strojach dzieci z naszego zespołu, gdyż oparte są one na wzorach z 2 połowy XIX wieku.
W 1998 roku zespół uczestniczył w X Przeglądzie Folkloru Pogórza w Gorlicach oraz w Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce.
Na Święcie Dzieci Gór KORONECKA zaprezentuje program "Za Marsołowym płotem", w którym pokaże nam typowe zbawy dziecięce regionu pogórzańskiego, a także charakterystyczne tańce z okolic Brzany, Łużnej, Lipniczki.
Kierownikiem zespołu jest Jerzy Kurcab.

 

 

 

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?