MAŁE FLISOKI

Polska

Zespół przyjechał ze Sromowiec Niżnych, niewielkiej miejscowości położonej w Pieninach - górskiej krainie, której najbardziej malowniczym elementem krajobrazowym jest przełom Dunajca - jeden z najpiękniejszych wąwozów, jakie można znaleźć w Europie. Spływ tratwami rwącym nurtem rzeki stanowi dużą atrakcję turystyczną i dla uczestników jest przeżyciem niezapomnianym. W kulturze ludowej Sromowiec, z powodu ich specyficznego położenia, mieszają się wpływy spiskie, bardzo silne do roku 1918 oraz, nieco późniejsze, podhalańskie. Zaowocowało to bardzo oryginalnymi elementami w stroju, muzyce, tańcu i gwarze.
Zespół MAŁE FLISOKI powstał w 1995 roku przy miejscowej szkole podstawowej. Założyła go grupa osób zafascynowanych pienińskim folklorem i pragnąca uratować w ten sposób dla przyszłych pokoleń, odchodzące wraz z najstarszymi mieszkańcami wsi, pieśni, melodie, tańce, stroje i zwyczaje. Na repertuar zespołu składają się także zabawy dziecięce oraz inscenizacja dawnych obrzędów (na Przepatrzowinch Teatrów Regionalnych w Czarnym Dunajcu w 1997 roku zespół zejął III miejsce w kategorii teatrów obrzędowych). Każdego roku zespół występuje na inauguracji spływu Dunajcem, dwukrotnie brał udział w Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce. Grupa współpracuje stale z zespołem PIENINY ze Spiskiej Starej Wsi - wielokrotnie występowała przed słowacką publicznością oraz uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Lalek Regionalnych w 1997 roku.
Kierownikiem zespołu jest Terasa Waradzyn.

 

 

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?