JASKÓŁECZKI - Chiny

China

Po raz pierwszy na nowosądeckim festiwalu gościmy zespół z Chin, kraju o wielowiekowej tradycji, fascynującego bogactwem i oryginalnością kultury i sztuki. Zespół Artystyczny JASKÓŁECZKI przyjechał z regionu autonomicznego Ningxia-Hui, położonego w północnej części Chin, na krańcach górskiej pustynnej krainy Gobi (chiń. Szamo), przy granicy z Mongolią.
Zespół został założony w 1985 roku. W jego skład wchodzi chór, grupa taneczna oraz grupa muzyczna, grająca na tradycyjnych chińskich instrumentach, takich jak: zheng (13-strunowy instrument szarpany), pipa (rodzaj lutni), akordeon, skrzypce, cymbały. W sumie w skład zespołu wchodzi ok. 800 wykonawców, prowadzonych przez 14 instruktorów. Młodzi adepci sztuki, stawiający swoje pierwsze kroki w zespole, niejednokrotnie później doskonalą swoje umiejętności taneczne i wokalne na wyższych uczelniach artystycznych kraju.
JASKÓŁECZKI są zespołem bardzo popularnym i lubianym, nie tylko na terenie Ningxia, ale także daleko poza jego granicami. Grupy artystyczne zespołu wyróżniane były niejednokrotnie na Międzynarodowych Festiwalach Chórów w Pekinie, Przeglądzie Dziecięcych Telewizyjnych Zespołów Artystycznych, czy na  organizowanym przez ministerstwo kultury - współzawodnictwie o Puchar Gwiazdozbiorów. W ciągu 12 lat istnienia zespół opracował kilkadziesiąt programów, które - transmitowane przez Chińską Centralną Telewizję - zdobyły sobie dużą popularność i sympatię dziecięcej widowni. Latem 1995 roku JASKÓŁECZKI swoimi koncertami w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Los Angeles i innych miastach USA podbiły serca amerykańskiej publiczności.

 

 

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?