PERKHULI - Gruzja

Georgia

Gruzińskie Stowarzyszenie Folklorystyczne PERKHULI zostało założone w 1986 roku w Tbilisi. Członkami Stowarzyszenia są głównie dzieci, które kochają gruzińskie tańce i pieśni ludowe i starają się ukazać je w jak najpiękniejszej formie. Dzięki ich pracy i stałemu podnoszeniu poziomu artystycznego, zespół stał się znany nie tylko w Gruzji, ale także poza jej granicami. Podziwiała go publiczność m in. Polski, Węgier, Turcji, Bułgarii i Niemiec.
Repertuar zespołu jest bardzo zróżnicowany. Opiera się on głównie na starych gruzińskich tańcach, takich jak Kartuli, Khanjluri, Kalta. Liriuli, Samaia, Shejibri, Parikaoba, które oddają charakter, temperament i tradycje narodu gruzińskiego. Towarzyszą im dawne instrumenty, np. doli - stary gruziński bęben, wyznaczający charakterystyczny rytm tańców gruzińskich. Nazwa zespołu pochodzi także od nazwy jednego z tańców.
Zespół stale prowadzi poszukiwania nowych form ekspresji choreograficznej i artystycznej. Jego sukcesy są też w znacznej mierze zasługą współpracy dwóch osób - kierowniczki grupy, Nino Turiashvili i choreografa, Romeo Tatishvili, którzy od 20 lat są czołowymi solistami Gruzińskiego Państwowego Stowarzyszenia Filharmonicznego.

 

 

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?