PORIRUA COOK ISLANDA CULTURAL GROUP - Nowa Zelandia

New Zealand

Zespół, którego siedzibą jest Porirua - miejscowość w Wellington w Nowej Zelandii reprezentuje tradycyjną kulturę Wysp Cooka, położonych w środkowej Polinezji na Oceanie Spokojnym. Największą z wysp, odkrytych w 1773 roku, jest wulkaniczna Rarotonga (o pow. 81 km2), z pięknymi, wysokimi górami, skalistymi szczytami i zielenią bujnej roślinności pokrywającej doliny. Pozostałe kilkanaście wysepek to rafy koralowe. Ludność zamieszkująca te wyspy wywodzi się z plemion austronezyjskich, przybyłych tu z Azji południowo-wschodniej. Bogata i barwna kultura tej części Polinezji wykazuje bardzo silne wpływy indyjskie. Większość przedmiotów dawnej sztuki - wielkie, wolnostojące posągi bóstw, zdobnictwo domostw, elementy dekoracyjne umieszczone ne dziobach łodzi - została zniszczona wraz z przybyciem na wyspy w pierwszej połowie XIX wieku misjonarzy chrześcijańskich. Pozostały tańce, pieśni, tradycyjne rzemiosło. Taniec i pieśń były nieodłączną częścią życia dawnych wyspiarzy. Towarzyszyły one codziennej pracy, wyprawom rybackim, uprawie ziemi, chwilom odpoczynku. W pieśniach zostało zawarte całe piękno tej egzotycznej krainy, uroda ich mieszkańców, niezwykłość przyrody. Opowiadają one o kwiatach rosnących na Rarotonga, o urodzie żyjących tu dziewcząt, męstwie chłopców, nawet o ptaku Tavake, który żyje tylko w jednym miejscu na świecie - na wyspie Atiu.
Zespół powstał w 1971 roku, założony przez Starszyznę Wysp Cooka. Występował na wielu polinezyjskch festiwalach, m.in. na Letnim Festiwalu w Taumarunui i Festiwalu Waikanae Vincent Bar, gdzie zdobył III miejsce. Koncertował także w Blacktown w Australii i w Nashwille w USA. Kierownikiem grupy jest Timikara Watson.

 

 

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?