JURAJSKIE IGRASZKI

Polska

Województwo częstochowskie jest obszarem wielokulturowym. Swoim zasięgiem obejmuje peryferyjne fragmenty wielkich historycznie regionów: Małopolski, Śląska oraz Wielkopolski. Naturalna jest więc jego etnograficzna niejednolitość, co jest wyraźnie widoczne przede wszystkim w kulturze ludowej, a w szczególności w muzyce, śpiewie i tańcu. Nie bez znaczenia dla obrazu tego regionu był także wpływ ośrodków pątniczych Jasnej Góry, Gidel i Św. Anny. Szlakami wyznaczonymi przez pielgrzymów docierały nowe mody, zarówno w sztuce wyobrażającej, jak i w kulturze duchowej.
Zespól Folklorystyczny JURAJSKIE IGRASZKI prezentuje w swoim repertuarze muzykę, pieśni i taniec wszystkich regionów, stanowiących obszary oddziaływania kulturowego tego terenu: lubelskiego, rzeszowskiego, śląskiego, beskidzkiego, cieszyńskiego. Zespół powstał w 1985r. jako harcerska grupa KASKADA. Brał udział w międzynarodowym festiwalu w Raciborzu (1995), Ogólnopolskim Festiwalu w Gorzowie Wlk.. Ogólnopolskich Dożynkach Jasnogórskich (1995,1996). Podziwiała go publiczność zagraniczna, m.in. na Ukrainie, Białorusi, w Czechach i w Szwecji.
Siedzibą zespołu jest Miejski Ośrodek Kultury w Myszkowie, kierownikami artystycznymi są tancerze Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca ŚLĄSK, Beata i Piotr Staniakowie, a kierownikiem organizacyjnym Marek Lipski.

 

 
 
 
MCK Sokół 
 
 
 
 

MCK SOKÓŁ       Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego       CIOFF

 

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
ul. Długosza 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 448 26 10, fax + 48 18 448 26 11
e-mail: kontakt@mcksokol.plwww.mcksokol.pl 


Polityka prywatności
 

Newsletter

newsletter festiwalowy

wiadomości MCK Sokół

Projekt i wykonanie: inti.pl
Nie masz jeszcze konta w na naszej stronie? Zarejestruj się aby korzystać z forum dyskusyjnego, utworzyć własną galerię zdjęć, komentować artykuły...
Zapomniałeś hasła?