Rada Artystyczna 29. ŚWIĘTA DZIECI GÓR

dzieci w barwnych, regionalnych strojach tańczą na scenie
W czasie Festiwalu działa Międzynarodowa Rada Artystyczna, która spotykając się z kierownikami zespołów dokonuje oceny programów prezentowanych podczas 29. ŚWIĘTA DZIECI GÓR.

dr Dorota Majerczyk / Polska – przewodnicząca

Etnolog i badacz kultury, jest jedną z czołowych instruktorek zespołów regionalnych na Podhalu, niezwykle zaangażowaną animatorką życia kulturalnego. Ukończyła studia etnologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (filia w Cieszynie) oraz podyplomowe studia etnomuzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim.  Pracę doktorską z etnomuzykologii obroniła w 2018 roku w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W latach 2000 – 2004 pełniła funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie. Zasiada również w Radzie Miasta Rabka-Zdrój, gdzie obejmuje stanowisko przewodniczącej Komisji Kultury, a także jest przewodniczącą Rady Muzealnej Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju. W 2005 roku założyła Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej oraz Dziecięcy Zespół Regionalny MAJERANKI w Rabce-Zdroju. Jest ekspertem Polskiej Sekcji CIOFF, członkiem Rady Programowej Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie oraz Rady Naukowej Związku Podhalan w Polsce. Ponadto pełni rolę członka jury w licznych konkursach i przeglądach folklorystycznych.

Yuriy Prochko / Ukraina

Swoją przygodę z tańcem rozpoczął w wieku 10 lat w zespole „Aelita”. W 1998 roku został głównym choreografem i kierownikiem tegoż zespołu i przepracował w nim 20 lat. W roku 2006 został Prezydentem Lwowskiego Regionalnego Centrum Tańca Sportowego Ukrainy. Od 2007 roku pełni rolę Wiceprezydenta Stowarzyszenia Tańca Sportowego Ukrainy w Kijowie. W latach 2018-2020  Yuriy Prochko pełnił funkcję dyrektora wydziału dziecięcych i młodzieżowych klubów tańca w mieście Lwów. W 2021 roku założył i został głównym menadżerem akademii tańca „Italian Pro-Am Dance Academy” we Lwowie.  Od 2007 roku legitymuje się międzynarodową licencją sędziowską International Dance Sport Association (IDSA). Yuriy Prochko jest organizatorem corocznych festiwali i turniejów tańca towarzyskiego we Lwowie, m.in.: „Lviv Golden Festival”, „Ukrainian National Championship”, „Lviv Winter Memories”, „Lviv Open Cup”, „IDSA European Championship”.

Wiesława Hazuka / Polska

Instruktor tańca, choreograf kategorii „S”. Absolwentka Kursu Kwalifikacyjnego II i III stopnia z dziedziny tańca ludowego w Krakowskim Domu Kultury. Obecnie sama jest wykładowcą na Kursach Kwalifikacyjnych dla instruktorów tańca ludowego (Kraków, Rzeszów, Warszawa), na Studium Folklorystycznym dla Instruktorów Zespołów Regionalnych w Nowym Sączu, na czteroletnim Studium Polonijnym w Rzeszowie, na Studiach Podyplomowych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zasiada w komisjach artystycznych wielu przeglądów i festiwali folklorystycznych. Członek Rady Ekspertów Polskiej Sekcji CIOFF. Od wielu lat współpracuje ze środowiskami polonijnymi: prowadzi warsztaty w Anglii, Francji, Kanadzie, USA. Reżyserowała programy festiwali w Minneapolis, Milwaukee i Chicago. Wieloletni choreograf Zespołu Pieśni i Tańca ŚWIERCZKOWIACY z Tarnowa. Za swoją pracę otrzymała liczne wyróżnienia i odznaczenia, m.in. Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. Dwukrotnie otrzymała statuetkę „Uskrzydlony” za popularyzację kultury w kraju i za granicą.

Benedykt Kafel / Polska

Absolwent etnografii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1976 roku związany zawodowo z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury, obecnie MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, gdzie zatrudniony jest na stanowisku głównego specjalisty ds. folkloru. Pomysłodawca wielu przeglądów i konkursów folklorystycznych. W 1979 roku zainicjował utworzenie Działu Folkloru i Sztuki Ludowej, którym kierował przez 24 lata. Jest jurorem i konsultantem najważniejszych przeglądów, festiwali, konkursów zarówno regionalnych, krajowych, jak i tych o zasięgu międzynarodowym. W latach 1988 – 1993 był członkiem Zespołu Ekspertów przy Ministrze Kultury i Sztuki. Członek – założyciel Polskiej Sekcji CIOFF oraz członek Rady Programowo-Artystycznej Międzynarodowej Organizacji CIOFF. W latach osiemdziesiątych był także członkiem Rady Artystycznej „Sceny Ludowej” przy Krajowym Zarządzie ZMW. Jest wykładowcą seminariów, konferencji i szkoleń folklorystycznych zarówno organizowanych przez MCK SOKÓŁ jak też inne instytucje w kraju. Obecnie jest członkiem Zespołu ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

dr Evgenia Grancharova / Bułgaria

Adiunkt w Instytucie Etnologii, Badań nad Folklorem i Muzeum Etnograficznym przy Bułgarskiej Akademii Nauk, etnochoreograf w Katedrze Etnomuzykologii i Etnochoreologii. Autorka ponad 50 publikacji w czasopismach naukowych. W swoich badaniach zajmuje się głównie muzyką i folklorem tanecznym, współczesnymi wydarzeniami folklorystycznymi oraz folklorem na Bałkanach. Jest choreografem i dyrektorem artystycznym zespołów tanecznych w Sofii, członkiem Rady Ekspertów ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Bułgarskiej Akademii Nauk, członkiem Stowarzyszenia Choreografów w Bułgarii oraz członkiem Bułgarskiej Sekcji CIOFF.